Ľubomír Bugáň az Új Szó-nak adott nyilatkozata alapján a szlovák bíróság még idén megszüntetheti a fapados légitársaság ellen folyó csődeljárást amivel a Sky Europe több ezer ügyfele és hitelezője károsodna.
A komoly gondokkal küzdő légitársaság ellen idén szeptember 9-én indult csődeljárás, mivel a pozsonyi bíróság szerint a cég helyzete nem tette lehetővé az átszervezést. A döntés előtt a szlovák fapados légitársaságnak több izben is problémái voltak a gépeit fogadó repterekkel mivel a cég tartozásai miatt azok nem akarták fogadni gépeiket. A társaság sikertelenül keresett befektetőket, a szerintük a társaság lábraállításához szükséges 18 millió eurót senki nem volt hajlandó a Sky Europe rendelkezésére bocsátani.
A társaság több havi bérrel tartozik alkalmazottjainak valamint közel 280 000 felhasználatlan és kifizetetlen repülőjegyet hagyott maga után. Ľubomír Bugáň legutóbbi nyilatkozata szerint az értintetteknek valószínüleg le kell mondaniuk követeléseikről mivel a társaság vagyona a csődeljárás költségeit sem fedezi. A Sky Europe közel 500 alkalmazottjának tartozik legalább 1 havi bérével.
A szlovák SkyEurope csődjét követően északi szomszédunk újabb légitársasága kényszerül tevékenységének beszüntetésére. A Seagle Air főként charterutakat üzemeltető légitársaság akiktől a közlekedési minisztérium megvonta a repülési koncessziót. Az intézkedés péntektől hatályos.
A szlovák repülésügyi hatóság egy vizsgálata során fényderült a légitársaság pénzügyi nehézségeire és műszaki hiányosságaira is. A közlekedési minisztérium szóvivőjének nyilatkozata szerint - a Segle Air már nem jogosult a repülési koncesszióra.
A mintegy 200 dolgozót foglalkoztató légitársaság októberben pénzügyi nehézségei miatt már az összes járatát leállította. A Seagle Airt eredetileg repülőiskolaként alapították 1995-ben, majd 2007-ben vált légitársasággá.
A pilóták érdekvédelmi szövetsége a Hunalpa határozatlan idejű sztrájkot hirdetett december 24. Reggelére.
A pilóták 24,3 százalékos béremelést követelnek, ami a bruttó 2,2 – 3 millió forintos fizetéseik melett 550 000 forintos havi béremelést jelent. A melév jelenleg 220 pilótával dolgozik, tehát a követelés az egyébként is nehéz helyzetben lévő légitársaság számára nyilván teljesíthetetlen.
Ahogy az eddigi sztrájkok legtöbbjének a Unite szakszervezet sztrájkjának is a légitársaság által tervezett leépítések és megszorítások adnak okot. Miután a szakszervezetnek nem sikerült megegyeznie a British Airways-el az utaskísérők bejelentették, hogy szokatlanul hosszú december 22-től január 2-ig tartó sztrájkot hirdetnek.
A légitársaság számításai szerint a munkabeszüntetés mintegy 120 milliárd forintnak megfelelő font veszteséget termelne. A tervezett sztrájk több mint 900 000 utast érintene, köztük a London – Budapest járaton utazókat is.
A British Airways felajánlotta, hogy akiknek a sztrájkidőszakra, vagy a kezdő- és zárónapot megelőző, illetve követő 48 órára jegyfoglalásuk van, azt költségmentesen átfoglalhatják a cég más járataira a következő egy éven belül.
A légitársaság komoly anyagi gondokkal küzd, a leg meglepőbb az, hogy a British Airways a legerősebb időszaknak számító nyári hónapokban termelte a legnagyobb veszteséget.
A malév 65-ről 45-re csökkentette romániai járatainak számát a téli időszakra.
A Malév idén 280 ezer utast szállított romániai járatain. A légitársaság járatainak csökkentését a válsággal indokolta, de az intézkedéstől 7-8 %-os növekedést várnak a járatok telítettségét illetően. A Malév nem csak a jegyárakkal, hanem a budapesti szálodákkal közösen kínált akcióival is szeretné inspirálni utasait.
Az Alconet japán charter járatokat üzemeltető cég és a kijevi Aerosvit légitársaság sikeres tárgyalásának eredményeként, 2010. július 2. és szeptember 22. között heti rendszerességgel közvetlen charter-járatok indulnak Japán és Magyarország között – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség.
A gép típusa: Boeing 767-300ER, amely 197 turista, és 22 business férőhellyel rendelkezik. A megállapodásra az új, open-sky légügyi szabályzat keretében kerülhetett sor, amelynek értelmében két úti cél között egy harmadik ország légitársasága is repülhet.
A járatindítás a Magyar Turizmus Zrt. tokiói külképviseletének közreműködésében valósul meg, mivel a képviselet jelentős szerepet töltött be a légitársaságok és a japán charter-üzemeltető cégek közötti szerződés előkészítésében.
A Tokió-Budapest járat nem csak Magyarország, hanem a környező országok vendégforgalmának szempontjából is fontos, tekintettel arra, hogy a japán utazók úti célja általában nem egy ország, hanem egy több országot felölelő turisztikai régió. Mint arról korábban beszámoltunk, az MT Zrt. céljai között szerepel a negatív beutazási trend megállítása, a japán vendégek átlagos tartózkodási idejének 10%-os növelése, valamint új utazási csomagok bevezetése a környező országokkal együttműködve.
A járatindításhoz kapcsolódóan előkészületben van egy Légi Marketing Alap (LMA) létrehozása is, amelyhez a szükséges forrást a Magyar Turizmus Zrt., a japán utazási irodák szövetsége, a JATA (Japan Association of Travel Agents) és a japán utazási irodák biztosítanák.
Mint ismert, az LMA létrehozását a Magyar Turizmus Zrt. kezdeményezte 2007-ben, annak érdekében, hogy több új légi járat indítását ösztönözze és segítse magyarországi repülőterekre. Az új járatok megfelelő kapacitás-kihasználtsága érdekében a Légi Marketing Alap – a rendelkezésre álló pénzügyi források megsokszorozásával – segíti Magyarország mint turisztikai célterület népszerűsítését azokon a küldőpiacokon, ahonnan az új járatok indítása várható.
A Tokio-Budapest járat mellett, a LOT légitársasággal való szerződés értelmében, Tokió-Varsó járatok is fognak indulni, amelyek a Visegrádi Négyek országaival (Csehország, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország) együttműködésben szintén vendégeket hoznak majd Magyarországra.
Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2009. december 14.
Hétfőn újraindította az1992-ben felfüggesztett belgrádi menetrend szerinti járatát a Malév, Napi egy járatpár közlekedik a Nikola Tesla és Ferihegy repülőterek között.
A légitársaság főként az üzleti céllal utazókat célozza az ujraindított járattal, de a turisztikai utasok számának növekedésére is számítanak.
A járat indítása egyenlőre sikeresnek tűnik ezt bizonyítja a decemberi 70 %-os férőhely-kihasználtság ami egy induló járat esetén nagyon jó eredménynek számít.
December 19-én hatálybalépett a Nyugat-Balkán európai uniós vízummentessége ami szintén pozitív hatással lehet az uj járat életére. A Malév nyáron növekvő utasforgalomra számít ami megalapozhatja a járatok számának növelését.
Sztrájkol a Finnair földi személyzete. Mindössze két hete fejeződött be a Finn légitársaság pilótáinak munkabeszüntetése máris itt a következő kiesés. Ezúttal a légitársaság földi személyzete kezdett sztrájkba. A sztrájkot hétfőn reggel kezdték, azóta 20 járatot volt kénytelen törölni a Finnair.
A földi személyzet a légitársaság hétfői bejelentése miatt sztrájkol melyszerint a részleget kiszervezik így a munkahelyek száma is csökken. A Finnair megtakarítási terve közel 500 alkalmazott kiszervezésével jár.
Az előző sztrájk több mint 30 000 utast és 450 Finnair járatot érintett. A légitársaság a sztrájk okozta napi veszteségét hozzávetőleg 2,2-5 millió eróra becsuli.